Meşhur Şanlıurfa Tirit Yemeği

Tirit Tarifi

şanlıurfa tirit yapılışı

Şanlıurfa ilinde sıklık ile sabahları tüketilen harika eşsiz tadı ile herkesi kendine hayran bırakmayı başaran bir o kadar şifalı bir o kadar lezzetli Tirit yemeği lezzeti ile ön plana çıksa dahi binbir şifası ile sağlık dostu bir yemek.

Tirit yemeği her yöreye özgü olarak karşımıza çıkan tatlardan biridir. Özellikle de doğu Anadolu’da ve Karadeniz de farklı tirit yemeği kültürlerine ve yapılışına rastlamak mümkündür. Şanlıurfa ise tirit yemeğini uzun zamandır mutfak kültürüne işlemiş ve bu lezzet ile bütünleşmiş olan şehrimizden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şanlıurfa’ya gelenlerin severek tükettikleri yemekler arasında yer alan bu lezzet Urfa’da kendine has tarifi ile yapılarak gelen ziyaretçilere sunuluyor.

Tirit Yemeği Tarifi ve Yapılışı zor mudur?

Tirit kelime anlamı ile et suyu anlamına gelmektedir. Her yörede faklı işlenen bu tat Urfa’da apayrı bir lezzet haline bürünüyor. Kimi yörelerde yufkayla yapılırken kimi yörelerde pideyle veya bayat ekmek ile yapılabiliyor. Meşhur Urfa tiriti ise bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından merak edilen ve menülerde yerini alan yemeklerden biri oluyor. Urfa’da tirit bayat lavaş ekmek ile yapılmaktadır. Kuzu gerdanından tirit yapan Urfalılar etin yağlı kısmını ayırmadan direkt olarak kuşbaşını düdüklü tencereye atarlar. Urfalılar bu yemeğin yanında özel olarak baharat olarak kırmızıturp, kırmızı acı Urfa biberi ve limon servis ederler. Yemek sıcak olarak servis edilir. Urfalılar bu lezzette sarımsaklı yoğurdu da kullanarak yemek kültünü yine konuşturuyorlar. Oldukça lezzetli olan ve damakta tadını hep bırakacak olan bu yemek Urfalılar tarafından sabah kahvaltılarda dahi tüketilmektedir. Eğer yolunuz Urfa’ya düşerse bu eşsiz ve apayrı olan lezzeti mutlaka yerinde tatmanızı öneririz.

Tirit yemeği daha ziyade Şanlıurfa’da sabah namazı çıkışında esnaf tarafından tüketilmekle beraber öğlen saatinden sonra bulmak pek mümkün olmaya biliyor. Sabahın erken saatlerinde sıklık ile tüketilen bu yiyecek çorba niyeti ile sunulmakta ve sarımsaklı yoğurt ile servis edilmektedir.

Tirit yemeği Urfa’da nerede yenir?

Urfa iline gelip yolunuz düşer ise Bayram Şükrü Usta lokantasında bu tadı tadmanızı bu yemeği yemenizi şiddet ile tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir