Kaymaklı Urfa Şıllık Tatlısı

meşhur şanlıurfa şıllık tatlısı

kaymaklı şıllık tatlısı tarifi

Meşhur dillere desten Şanlıurfa ait olan çok sevilen adı ile ün yapmış Şıllık tatlısı nasıl yapılır tarifi ve püf noktaları hakkında özel bir yazı hazırladık.

Şanlıurfa’ya gelmiş olan kişilerin en çok merak ettiği tatlar arasında yer alan Şıllık Tatlısı hafif ve lezzetli oluşu ile beğenileri toplamayı başarıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan Şanlıurfa lezzeti ile gelenleri her zaman büyülemeyi başarıyor.

Şanlıurfa’nın geçmişinde Osmanlı dönemine kadar uzanan şıllık tatlısı da beğenilen tatlar arasında yerini çoktan aldı. Yörenin vazgeçilmez tatlıları arasında yer alan bu kente gelenlerin dikkatini çeken bu tatlının tarifi biraz uğraştırıcı olsa da Urfalılar bu duruma oldukça alışkın. Şıllık tatlısı şerbetli tatlılar arasında en hafif olan tatlardan biri olduğu için oldukça beğeniliyor. Şanlıurfa’da ortaya çıkmış olan bu tatlı dağınık bir yapıya ve görünüme sahip olduğundan dolayı ismine Şıllık denmiştir. Günümüze kadar tatlının formu ve ismi bozulmadan gelmeyi başarmıştır.

Urfa’da hemen hemen her restoranın tatlı menüsünde kolayca şıllık tatlısını bulabilir ve sipariş verebilirsiniz. Şıllık tatlısı konusunda usta olan ustaların yer aldığı bu restoranlarda Osmanlı Devletinden süre gelen bu tatlı kültürü devam ettiriliyor. Tatlının dağınık görünümü ve zor yenilen yapısına rağmen kendisi oldukça lezzetli ve hafif tatlılar arasında yer alıyor. Ülkemizin her yerinde Şıllık tatlısı tarifi restoranlarda ve evlerde meraklıları tarafından denenmekte ve servise sunulmaktadır. Urfa’ya gidecekseniz bu tatlıyı mutlaka kendi kültüründe kendi servis şeklinde yemenizi tavsiye eder şimdiden afiyet olsun deriz.

Şıllık tatlısı tarifi

Urfa Şıllık tatlısı İçin Gerekli Malzemler Nelerdir?

Krep Hamuru için malzemeler;

130 gr un
2 gr tuz
yaklaşık 480 ml su

İç malzemesi;

250 gr iri dövülmüş ceviz içi

Tatlı akıtının malzemesi;

400 gr toz şeker
240 ml su
80 gr sadeyağ

-Hamuru için yapacağınız krem hamurunu iyice çırpın. Yağladığınız krep tavasında ince bir şekilde döküp arkalı önlü kısık ateşte hamurunu pişirin.
-Krepleri tek tek bez üzerine serip üstü kapalı soğumaya bırakın.
-Şerbet için su, şeker ve pekmezi karıştırıp 1-2 taşım kaynatın.
-Sonrasında tereyağını ekleyip altını kapatın.
-Kreplerin içine kaymağı sürüp cevizi koyup rulo yapın.
-Ilık şerbet ilave edip leziz Urfa fıstığı ile süslemesini yapınız.

5 dakika şerbetini içine çekemesini bekledikten sonra afiyet ile yiyiniz.

Yeni açmış olduğumuz Şanlıurfa Yemek tarifleri sitemize sizlerde hazırladığınız yemeklerinizin fotoğraflarını göndererek destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir